Do šarišského regiónu však pricestoval aj účastník takmer všetkých súťaží na Slovensku Pavol Kitaš z Golianova v okrese Nitra.
Podujatie, zaradené v sérii 22 pretekov Asociácie furmanov Slovenska (AFS), ráno odštartovali slávnostným sprievodom, ktorý sa začal pred obecným úradom a pokračoval ulicami obce až k futbalovému ihrisku. Na súťažné kolbište si umenie furmanov prišlo pozrieť niekoľko stoviek záujemcov z okolitých obcí i vzdialenejších regiónov.
Súťažiaci si dnes zmerali sily celkove v troch disciplínach. Počas zdolávania prekážkovej dráhy museli v čo najkratšom čase zvládnuť slalom, prechod zúženým priestorom a zacúvanie do improvizovanej stodoly, pričom za každý nepovolený dotyk prekážky im porota pridelila trestné body.
\"Niekedy, keď sa ešte nepoužívala na dopravu a poľnohospodárske práce motorová technika, museli furmani na konských povozoch jazdiť po kľukatých cestách, prekonávať prekážky a manipulovať s koňmi v pomerne úzkom priestore. Na týchto tradíciách je v skutočnosti postavená aj táto disciplína, \" uviedol pre TASR predseda Asociácie furmanov Slovenska Ivan Pompura z Pohorelej.
V ďalšej disciplíne sa súťažilo v presnosti uloženia materiálu a prekonávaní prekážok. S touto činnosťou sa furmani stretávajú ešte aj dnes, pretože niektorí pracujú pri sťahovaní dreva v lesných porastoch a teréne, kam sa nedostane ani moderná technika. Poslednou previerkou bola silová disciplína. V rámci nej sa museli záprahy popasovať s ťahaním záťaže. V západnej Európe sa podľa Pompuru preferuje ťahanie naloženého voza, u nás sa však pridržiavajú tradícií a furmani za svoje kone zapriahajú kmene stromov.
Chovateľov koní dnes prišli povzbudiť aj pracovníci rezortu pôdohospodárstva. Podľa koordinátorky vidieckej politiky a záujmových zväzov Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR Jarmily Dúbravskej je na Slovensku málo chovateľov koní, ktorí majú v súčasnosti v stajniach len niečo okolo 10.000 kusov. Chovom koní sa zaoberajú hlavne ľudia na vidieku a okrem úžitku a radosti im to prináša aj nemálo starostí. \"Stretnutia na takýchto podujatiach nám ponúkajú možnosť lepšie pochopiť ich problémy a nastaviť procesy tak, aby naša pomoc bola účinná. Nechceme sľubovať vysokú podporu, ani to, čo nemôžeme splniť, ale očakávam, že menšími systémovými krokmi chov koní podporíme. Určite by nebolo dobre, aby sme kone v budúcnosti vídavali len v zoologických záhradách, \" dodala Dúbravská.
V doterajšom priebehu súťaže sa rozhodlo o víťazoch dvoch disciplín. Prvé miesto vo furmanskom slalome získal záprah Pavla Kitaša z Golianova a technickú súťaž zvládol najlepšie Jozef Burík zo Sniny. Meno víťaza poslednej silovej disciplíny bude známe až v podvečerných hodinách. Na základe bodového hodnotenia po skončení seriálu pretekov určí AFS absolútneho víťaza, ktorý získa titul Furman roka a okrem pohára aj exotický zájazd do Egypta.